A páratlan peyote alapvetően csak annyiban különbözik a páros peyote-tól, hogy ezt páratlan számú gyöngy felfűzésével kezdjük. Ez azonban a későbbiekben kellően megbonyolítja a sor végi fordulást, másrészről viszont szimmetrikus minta lévén lehetőséget ad a szimmetrikus bővítésre és fogyasztásra - ez utóbbi miatt pedig előszeretettel alkalmazzuk olyan mintáknál, ahol ez fontos (pl. ha egy szalag végét szeretnék fokozatosan elvékonyítani).
Először nézzük tehát az alap technikát. Ugyanúgy, mint a páros peyote-nál, itt is rögzítünk egy stopper gyöngyöt a szálra, majd felfűzünk egy páratlan számú gyöngysort.
A következő sort ugyanúgy kezdjük fűzni, mint páros peyote esetén. Viszont figyelni kell arra, hogy a sorban az utolsó gyöngyöt még ne fűzzük fel. Egyszerűen menjünk tovább a korábbi sorokon.
Visszafordulva fűzzük fel a hiányzó gyöngyöt, majd a korábban felfűzött gyöngyökön nagyjából 8-as alakban átfűzve "álljunk irányba".
A fenti lépéseket ismételgetve fűzzünk olyan hosszú szalagot, amilyenre szükségünk van.
Alternatív fordulási technikák:
A fentieken túl van két alternatív fordulási technika, amit még gyakran használnak gyöngyös körökben. (Erre LRJudit hívta fel a figyelmem az index.hu gyöngyfűzés fórumán, amit itt is köszönök!)
Az egyik egyfajta square stitch - peyote kombináció, és az alábbiak szerint néz ki:
A
másik (ez az, amit Judit is ajánlott) úgy működik, hogy a sort simán
végigfűzzük, majd az előző sorban a munka oldalán futó szál alá
hurkoljuk a szálat, ez rögzíti fixen, és simán indulhatunk visszafelé a
gyöngyökön. Ez egyedül az első sornál problémás kicsit, mivel ott még
nincsenek korábbi sorok, amikhez a szálat rögzíthetnénk. Ebben az
esetben egyszerűen össze kell csomózni az aktív szálat a munka elején
ráhagyott szálvéggel. Ez kellőképpen rögzíteni fogja a forduláshoz, a
későbbi soroknál pedig mehet a fordulás a korábban leírtak szerint.
Rajzos változatban tehát az első sor így néz ki:
A további sorok pedig így:
Nincs semmiféle megkötés, hogy mikor melyik fordulási technikát kellene használni, így azt tudom javasolni, hogy mindenki próbálja ki mindegyiket, és használja azt, ami számára a legszimpatikusabb.
Fogyasztás (egyik oldalon):
Az előző sorokban felfűzött gyöngyöket felhasználva forduljunk meg a fűzés irányát tekintve, majd a következő sor első gyöngyét hagyjuk ki, lépjünk fel a következő gyöngyön és folytassuk onnan a fűzést.
Majd végezzük el a fordulást a megszokott módon,
és folytassuk a fűzést az immáron keskenyebb szalaggal.
Fogyasztás (szimmetrikusan):
Miután az egyik oldalon elvégeztük a fogyasztást az alábbiak szerint (ugyanúgy, mint az előzőekben),
a másik oldalon is forduljunk meg, ugyanúgy, mint korábban. A lenti ábrán ezen az oldalon egy kicsit másképp fordultam meg, mint korábban a bal oldalon. Természetesen ez nem előírás, mindkét oldalon alkalmazhatjuk akár ezt, akár a bal oldalon használt fordulási technikát. Sőt, bármilyen más fordulási technikát is lehet alkalmazni, erre vonatkozóan nincsenek szigorú szabályok, a lényeg, hogy megfelelő irányba álljunk ahhoz, hogy a munkát megfelelően folytatni tudjuk.
Bővítés (egyik oldalon):
Mivel ezen az oldalon a minta lényegében ugyanolyan, mint a páros peyote esetében, ezért a bővítést is ugyanúgy végezhetjük. A változatosság kedvéért azért az alábbiakban mutatok egy kicsit másabb bővítési módszert (ez a páros peyote esetén is ugyanúgy alkalmazható, ha valakinek ez a megoldás szimpatikusabb). Bővebb magyarázatot az egyes lépésekhez nem fűznék, a képek szerintem magukért beszélnek.
Innen ugyanúgy folytatjuk, mint az alap minta esetében.
Bővítés (szimmetrikus):
Ha mindkét oldalon szeretnénk bővíteni, ráadásul szimmetrikusan (vagyis ugyanabban a magasságban), akkor a kiinduló helyzet ugyanaz, ahol az előbb befejeztük,
Viszont innen nem a szokványos módon megfordulva folytatjuk, hanem itt is elkezdjük a bővítést. Ahhoz, hogy a bővítés a két oldalon szimmetrikus legyen, az egyes oldalakon a bővítés kiindulási pontja ugyanannak a sornak a két végén lévő gyöngy kell, hogy legyen. Ezeket a gyöngyöket az alábbi ábrán rózsaszínnel jelöltem. A jobb oldali rózsaszín gyöngyből kiindulva fogjuk a bővítést elvégezni.
Itt abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a bővítés egyúttal megoldja a sor végi fordulást is, így azzal már nem kell bajlódnunk.
3 megjegyzés:
Hú de jó összefoglalás! Kösziiiii!!!
Nagyon szívesen! :)
Hogy én mennyi mindent tanultam Tőled! A legérthetőbben magyarázod meg mindazt, ami elsőre nagyon bonyolultnak tűnik. Köszönöm!
Megjegyzés küldése